Dom pod wynajem

W Polsce utarło się, że posiadanie domu lub mieszkania na własność jest koniecznością. Jednak w Niemczech czy Wielkiej Brytanii większość ludzi całe życie wynajmuje nieruchomości, nie odczuwając tak silnego przymusu posiadania. W Niemczech dotyczy to aż 80% mieszkańców. Trend ten staje się powoli coraz popularniejszy również w naszym kraju, dlatego na rynku mamy coraz więcej ofert sprzedaży nieruchomości pod wynajem. Taka inwestycja okazuje się bardzo opłacalna, gdyż w krótkim czasie zwróci się, by przynosić stały zysk w przyszłości.

Warunki wynajmu domu

Zdecydowanie częściej niż domy wynajmowane są mieszkania. Grono osób zainteresowanych wynajmem domu jest mniejsze, ale to nie znaczy, że nie da się ich znaleźć. Liczba chętnych będzie tym większa im atrakcyjniejsza lokalizacja nieruchomości. Znaczenie ma tutaj przede wszystkim położenie w pobliżu dróg zapewniających szybki dojazd do centrum miasta. Atutem jest oczywiście również spokojna okolica oraz bliskość terenów rekreacyjnych. Znacznie łatwiej wynająć dom w nowoczesnym budownictwie. Mile widziane są udogodnienia takie jak system inteligentnego zarządzania domem, szybkie łącze, energooszczędny system ogrzewania.

Cel wynajmu domu

Decydując się na kupno nieruchomości pod wynajem musimy przeanalizować bieżące zapotrzebowanie na rynku i zastanowić się, kto może być zainteresowany zamieszkaniem w nieruchomości, którą planujemy wynająć. Jeśli chodzi o mieszkania – często są one wynajmowane studentom lub młodym parom. Nie gwarantuje to jednak stabilności takiej umowy. Wynajmując dom oczekujemy zdecydowanie dłuższego okresu wynajmu, aby mieć pewność stałego dochodu. W przypadku domów osoby zainteresowane to z reguły rodziny z dziećmi. Zdarza się jednak również, że nieruchomości wynajmowane są przez firmy – w części przypadków jak miejsce prowadzenia działalności, ale także jako miejsce tymczasowego zamieszkania dla pracowników. W obu przypadkach ogromne znaczenie ma korzystna lokalizacja.

Koszty i zyski najemcy domu

Wynajem domu, podobnie jak każda inwestycja, niesie za sobą pewne koszty. Z wynajmu będziemy czerpać zyski, konieczne jest zatem opłacanie podatku dochodowego. Trzeba przygotować się na okresowe naprawy, choć ich zakres zależny będzie od warunków umowy podpisanej z wynajmującym. Warto zadbać o ubezpieczenie nieruchomości, co pozwoli uniknąć problemów w wypadku nieoczekiwanych zdarzeń, jak zalanie czy pożar.

Pomimo wymienionych kosztów, inwestycja w wynajem nieruchomości jest bardzo opłacalna. Cena wynajmu waha się zależności od standardu i powierzchni domu. W przypadku ok 100 m2 miesięczna cena w Bydgoszczy wynosi od 1,5 do 5 tysięcy zł. Zazwyczaj rentowność takiej inwestycji wynosi 4-5%.

Jeśli interesuje Cię kupno domu pod wynajem, na Osiedlu ZAKONTEK w Zielonce oferujemy nieruchomości w atrakcyjnych cenach i wysokim standardzie. Domy z garażem i ogródkiem są idealne dla rodzin z dziećmi. Osiedle położone jest w spokojnej i bezpiecznej okolicy w otoczeniu lasów, a dojazd do centrum Bydgoszczy jest bardzo szybki dzięki pobliskiej drodze krajowej nr 25.