Kotły kondensacyjne – bezpieczne i oszczędne

Ciepła woda i ogrzewanie w domu to dziś standard. Trudno sobie wyobrazić bez nich życie. W komfortowym osiedlu ZAKONTEK w Zielonce zależy nam jednak nie tylko na utrzymaniu podstawowego standardu, ale i na oszczędności oraz bezpieczeństwie. Z tego powodu zdecydowaliśmy się na wybór kotłów kondensacyjnych na gaz firmy FONDITAL, które idealnie odpowiadają na zapotrzebowanie na ciepło w warunkach mieszkalnych.

Rodzaje kotłów gazowych

Można aktualnie wyróżnić kilka podziałów kotłów ze względu na ich budowę i działanie. Kotły konwencjonalne, jako zużywające dużą ilość paliwa (dostarczanego gazu) są coraz częściej zastępowane przez te oparte na procesie kondensacji. Wyróżnia się również kotły wiszące lub stojące – te pierwsze są w zupełności wystarczające do wytwarzania ciepła dla domów jednorodzinnych, ze względu na mały rozmiar są też praktyczniejsze i co ważne nie muszą być umieszczane w specjalnie do tego celu przystosowanej kotłowni. Kolejny podział wyróżnia kotły z otwartą lub zamkniętą komora spalania. Ze względów bezpieczeństwa te drugie są zdecydowanie bardziej polecane.
Wiszące kotły kondensacyjne z zamkniętą komorą spalania (tzw. kotły turbo) zapewniają zatem maksimum bezpieczeństwa i oszczędności. W porównaniu do tradycyjnych kotłów poza ciepłem uzyskanym w wyniku spalania gazu kotły kondensacyjne ponownie wykorzystują parę wodną zawartą w spalinach do uzyskania jeszcze większej ilości ciepła. W wymienniku ciepła dochodzi do schłodzenia spalin, w wyniku czego nastąpić może proces kondensacji pary wodnej. Pozwala to na wzrost oszczędności w porównaniu do tradycyjnych kotłów na poziomie nawet ok 12%.

Działanie kotła kondensacyjnego

Kotły kondensacyjne wyposażone są w wentylator dostarczający powietrze, które mieszając się z gazem poddawane jest spalaniu. Ciepło odbierane jest od spalin przez wodę grzewczą mieszczącą się w wymienniku ciepła, która wypływa zasilając instalację grzewczą. Schłodzona woda wraca do wymiennika, gdzie cały proces się powtarza. Kondensacja zachodzi, gdy temperatura wody powrotnej jest niższa od tzw. temperatury punktu rosy spalin (ok. 57 stopni C). Spaliny opuszczające kocioł kondensacyjny mają temperaturę około 40 stopni C, podczas gdy w kotłach tradycyjnych jest to aż 150 stopni – kondensacja pozwala więc maksymalnie wykorzystać ciepło do ogrzewania domu czy mieszkania. To właśnie pozwala na uzyskanie odczuwalnych oszczędności. Warto też zauważyć, że wszystkie elementy przewodów kominowych doprowadzających i odprowadzających powietrze wykonane są z odpornej na korozję stali nierdzewnej, co minimalizuje ryzyko kosztownych problemów w eksploatacji.

Bezpieczeństwo użytkowania

Każdy lokal i dom na osiedlu ZAKONTEK zaopatrzony został we własny kocioł kondensacyjny na gaz z zamkniętą komorą spalania. W mieszkaniach umieszczone zostały one w łazienkach, a w domach w pomieszczeniach gospodarczych. Zamontowane zostały na ścianach oraz w bezpieczny sposób połączone z przewodami kominowymi, które doprowadzają powietrze do spalania oraz odprowadzają produkty spalania na zewnątrz budynku. Zapewniona jest pełna szczelność, czyli brak możliwości wydostania się do pomieszczenia tlenku węgla (czadu), nie trzeba więc obawiać się możliwego rpzy kotłach tradycyjnych zaczadzenia. Kotły spełniają wszelkie standardy bezpieczeństwa. Dobór kotła jest zgodny z dyrektywą UE obowiązującą od maja 2015 roku nakładającą obowiązek poboru powietrza do spalania z przestrzeni poza budynkiem. Umożliwia to w przypadku kotłów kondensacyjnych wspomniany dwukanałowy przewód kominowy.
Zachodzący w kotłach proces kondensacji ma również znaczenie dla ekologii. Zmniejsza bowiem zużycie mediów, przy zachowaniu wysokiej sprawności i niskiej emisji zanieczyszczeń. Kontrolowany proces spalania sprawia, że kotły są bezpieczne nie tylko dla mieszkańców, ale i dla środowiska naturalnego.
Nowoczesne kotły kondensacyjne stanowią znacznie ulepszone zastępstwo bojlerów i pieców gazowych starej generacji. Zastosowanie nowych technologii pozwoliło na stworzenie w pełni bezpiecznego mechanizmu produkcji ciepłej wody użytkowej i ogrzewania. Mechanizm kondensacji pary wodnej pozwala na uzyskanie większej ilości ciepła tym samym kosztem. Dodatkową zaletą jest nieduży rozmiar kotłów, które wisząc na ścianie nie zabierają powierzchni w pomieszczeniu. Zastosowane na osiedlu ZAKONTEK pod Bydgoszczą kotły grzewcze wybrane zostały pod każdym kątem z myślą o przyszłych mieszkańcach.