Koszty zakupu mieszkania

Każdy z nas marzy o tym, aby całe swoje życie mieszkać we własnym mieszkaniu. Własnym, znaczy niewynajmowanym. Takim, do którego mamy pełne prawo. Możemy w nim robić, co tylko chcemy i gdzie tylko chcemy. Na rynku nieruchomości mamy mnóstwo ofert domów jednorodzinnych, a także mieszkań bezczynszowych. Pozostaje nam zadać jedno, ale niezwykle ważne pytanie. Jakie są koszty zakupu domu lub mieszkania? Jak się pewnie większość z was domyśla, koszty zależą od wielu czynników. Na przykład, cena nieruchomości za jeden metr kwadratowy zależy od jej lokalizacji, projektu budowlanego, kosztów nabycia terenu, kosztów i technologii budowy i wielu innych.

Opłaty notarialne

W sytuacji zakupu jakiejkolwiek nieruchomości, bez względu na to, czy nabywamy posiadłość z rynku pierwotnego czy wtórnego, konieczny jest udział notariusza, który sporządzi umowę kupna/sprzedaży i będzie generować wydatki. W sytuacji zakupu nieruchomości na rynku pierwotnym nie pobiera się podatku od czynności cywilnoprawnych, ponieważ w cenę mieszkania wliczony jest podatek VAT. Natomiast gdybyśmy kupowali posiadłość na rynku wtórnym musimy doliczyć podatek od czynności cywilnoprawnych z tytułu nabycia nieruchomości. Jego wysokość wynosi 2% wartości rynkowej kupowanej nieruchomości. Podstawowym kosztem, który ponosimy przy zaangażowaniu notariusza jest taksa notarialna, czyli opłata za usługi. Wartość taksy określona jest w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 28.06.2004 roku dotyczącym jej maksymalnych stawek. Przedział tych kosztów kształtuje się w poniższy sposób:
– od wartości powyżej 60 000 zł do 1 mln zł – taksa 1010 zł + 0,4% od nadwyżki powyżej 60 000 zł,
– od wartości powyżej 1 mln zł do 2 mln zł – taksa 4770 zł + 0,2% od nadwyżki powyżej 1 mln zł,
– od wartości powyżej 2 mln zł – taksa 6770 zł + 0,25% od nadwyżki powyżej 2 mln zł, nie więcej jednak niż 10 000 zł.
Musimy mieć na uwadze fakt, że powyższe stawki są opłatami maksymalnymi. Każdy notariusz może zastosować niższą wartość w zależności od umowy z klientem.

Księga wieczysta

Kolejną czynnością jaką musi wykonać notariusz jest złożenie wniosku o otwarcie księgi wieczystej, czyli inaczej mówiąc założenie księgi wieczystej. Dotyczy to wszystkich nieruchomości, które nie posiadają takiej księgi. Niestety założenie księgi wieczystej wiąże się z kosztem rzędu 60 złotych. Idąc dalej, musimy zostać wpisani jako właściciele danej nieruchomości. Taki wpis do księgi wieczystej będzie nas kosztować 200 złotych. Należy pamiętać, że jako kupujący potrzebujemy odpisu aktu notarialnego, który zazwyczaj składa się z kilku stron (czasem kilkunastu). Zdarza się, że potrzebujemy kilka kopii odpisu. W tej sytuacji koszt uzależniony jest od ilości stron odpisu, a cena uzależniona jest od notariusza. Możemy spotkać się ze średnią ceną 6 złotych plus VAT za jedną stronę odpisu.

Deweloper a pośrednik

Plusem zakupu mieszkania lub domu u dewelopera jest pominięcie kosztów pośrednika na rynku pierwotnym. Wiąże się to z oszczędnościami, gdyż nie będziemy musieli płacić osobie, która znajdzie dla nas lokal czy pomoże w kontakcie ze sprzedawcą. Kupując nieruchomość na rynku wtórnym należy przygotować się na opłacenie prowizji dla agencji w wysokości kilku tysięcy złotych.

Kredyt mieszkaniowy

Powyższe koszty związane były z zakupem nieruchomości za gotówkę. Kupno posiadłości, przy wsparciu swoich środków finansowych kredytem, wiąże się z dodatkowymi kosztami. Będą to prowizje kredytowe (średnio 2% kwoty kredytu), konieczność wpisu hipoteki zwykłej w księgę wieczystą (koszt 200 złotych), podatek od czynności cywilnoprawnych za ustanowienie hipoteki zwykłej (koszt 250 złotych), ubezpieczenie nieruchomości z cesją (kwota ustalana indywidualnie z bankiem), a także ubezpieczenie pomostowe (wysokość jest zależna od ubezpieczyciela). Koszt kredytu zależy od czasu spłaty na jaki się zdecydujemy – im dłuższy okres, tym więcej pieniędzy musimy wydać.

Urządzenie wnętrza

Jak widzimy wydatki związane z kupnem domu czy mieszkania, to nie tylko koszt zakupu. Dochodzi do tego wiele mniejszych, ale niezbędnych opłat, które pozwolą nam stać się właścicielami mieszkania lub domu. Pamiętajmy, że kupując lokale w stanie deweloperskim musimy odłożyć jeszcze sporą sumę pieniędzy na urządzenie wnętrza.

Osiedle ZAKONTEK oddajemy do użytku w stanie deweloperskim, ale z uwagi na niski w porównaniu z centrum Bydgoszczy koszt za metr kwadratowy, cena lokalu jest znacznie korzystniejsza. Zakup bezpośrednio od dewelopera pozwala uniknąć opłat dla agencji nieruchomości i podatku od czynności cywilnoprawnych.