Zalety wentylacji hybrydowej

Prawdopodobnie wiele osób nie jest tego świadomych, ale wentylacja ma duży wpływ na komfort mieszkania. Ruch świeżego powietrza w lokalu poprawia nam samopoczucie i dodaje energii, a usuwanie zanieczyszczeń jest szczególnie ważne dla alergików. Pomaga też usunąć zapachy oraz nadmiar wilgoci w powietrzu z kuchni i łazienki. Dlatego bardzo ważne jest zamontowanie wydajnego systemu wentylacji w domu. Obecnie najbardziej wydajną, a przy tym tanią w eksploatacji jest wentylacja hybrydowa, która zastosowana została na osiedlu ZAKONTEK w Zielonce pod Bydgoszczą.

Dostępne rodzaje wentylacji

Aktualnie na rynku dostępne są trzy typy systemów wentylacyjnych. Bardzo często stosowana jest wentylacja naturalna, inaczej zwana grawitacyjną. Jej zasadniczym elementem są kominy wentylacyjne montowane w pomieszczeniach narażonych na występowanie nadmiaru pary wodnej w powietrzu, które zapewniają jej naturalne ujście w górę i tym samym usunięcie z mieszkania. Niestety metoda ta bywa zawodna, a w zależności od zewnętrznych warunków atmosferycznych może zdarzyć się, że wystąpi odwrotny ciąg powietrza – zamiast wydmuchiwać powietrze z mieszkania przez kratki wentylacyjne będzie dostawał się zimny wiatr.

W celu uniknięcia tych niedogodności stworzono wentylację mechaniczną. Ruch powietrza w pomieszczeniach wymuszany jest przy użyciu wentylatorów. Pozwala to na szybką wymianę powietrza i usuwanie wilgoci, zapachów oraz zanieczyszczeń bez konieczności wietrzenia pomieszczeń, dzięki czemu można uniknąć wychładzania domu zimą. Do działania wentylacji mechanicznej konieczny jest jednak prąd, a jej codzienna praca zwiększa zużycie energii elektrycznej, podnosząc koszty.

Najbardziej optymalnym rozwiązaniem okazuje się zatem wentylacja hybrydowa, łącząca zalety grawitacyjnej oraz mechanicznej wymiany powietrza.

Jak działa wentylacja hybrydowa?

Wentylacja hybrydowa umożliwia stały ruch powietrza niezależnie od zewnętrznych warunków atmosferycznych. Kiedy jest to możliwe wymiana powietrza zachodzi w sposób naturalny, a wentylator zamontowany u nasady komina obraca się samoistnie pod wpływem wiatru. W przypadku niesprzyjających warunków, dzięki odpowiednim czujnikom kontrolującym poziom podciśnienia, automatycznie uruchamiany jest silnik wentylatora wspomagający ciąg w kominie. Specjalna konstrukcja pozwalająca na obrót wentylatorów tylko w jedną stronę sprawia, że przy bardzo silnych wiatrach nie dochodzi do ciągu wstecznego, jak w przypadku wentylacji grawitacyjnej. Wówczas łopatki wentylatora działają jak hamulec, stale utrzymując podciśnienie w kominie na stałym poziomie.

Zalety korzystania z wentylacji hybrydowej

Wentylacja hybrydowa dzięki swojej konstrukcji jest bardzo wydajna, pozwala bowiem na nieprzerwany ruch powietrza, nawet w kilku pomieszczeniach jednocześnie. Działa niezależnie od warunków atmosferycznych, a dodatkowo mamy możliwość sterowania czujnikami w wentylatorach. Co ważne mechanizm jest bardzo cichy i pobiera niewielką ilość energii. Wentylatory nie pracują cały czas, możliwe jest zatem nawet 15 razy mniejsze zużycie energii w ciągu roku niż przypadku zastosowania wentylacji mechanicznej.

Wentylacja hybrydowa jest korzystna nie tylko dla naszych portfeli, ale i dla zdrowia. Szczególnie polecana jest dla osób cierpiących z powodu alergii, stały ruch powietrza pozwala bowiem na szybkie usuwanie zanieczyszczeń, w tym alergenów. Nie ma też obawy, że zastane zużyte powietrze powodować będzie zmęczenia, senność czy bóle głowy. Ten tani w eksploatacji i bezpieczny mechanizm pozwoli Ci każdego dnia cieszyć się komfortem mieszkania na osiedlu ZAKONTEK.