Jak zagospodarować przydomowy ogród?

Przydomowy ogród jest miejscem, w którym chętnie spędzamy czas w letnie dni. Jeszcze przytulniej jest w sytuacji, gdy ogród zostanie zaaranżowany według naszych oczekiwań. Umiejętne połączenie elementów architektonicznych, mebli oraz roślinności może dać fantastyczny efekt. Ogród to przede wszystkim miejsce do relaksu, a więc wydzielona strefa wypoczynku jest jak najbardziej mile widziana. Jeśli rodzina posiada dzieci warto zadbać o plac zabaw i zatroszczyć się o zabezpieczenia ostrych krawędzi. Częste wizyty gości z kolei oznaczają konieczność wygospodarowania miejsca na altankę i grilla. Przyjrzyjmy się zatem kilku pomysłom na urządzenie własnego ogródka.

Roślinność w ogrodzie

Trawa, krzewy, drzewa, krzewinki to rośliny nadające temu miejscu wyjątkowego charakteru, ale są to też rośliny wymagające pielęgnacji, zatem już na samym początku trzeba dokładnie zaplanować, które z nich chcemy mieć w swoim ogrodzie. Wziąć pod uwagę należy czas, jaki możemy poświęcić na ich sadzenie i pielęgnację. Będąc początkowym ogrodnikiem nie warto porywać się z motyką na słońce. Lepiej wybrać takie rośliny, które nie wymagają przesadzania, wykopywania, nawożenia i przycinania. Trzeba wziąć też pod uwagę nasz surowy klimat. Nie wszystkie rośliny egzotyczne będą dobrym rozwiązaniem, bo od jesieni trzeba będzie je dodatkowo przykrywać. Wybór konkretnych gatunków i kolorystyka zależy oczywiście od właścicieli, jednak warto przestrzegać przynajmniej trzech najważniejszych zasad. Oto one:

  • Ważne jest przeznaczenie roślin – chcąc mieć piękny ogród musisz dowiedzieć się, w którym miejscu dane rośliny najlepiej rosną. Jedne lubią słońce, a inne cień. Podobnie jest z glebą. Warto też pamiętać, żeby podobne rośliny pod względem wymagań sadzić obok siebie, ponieważ te które bujnie rosną mogłoby zagłuszyć te słabiej rosnące,
  • Kupujemy tylko zdrowe rośliny – podstawowa zasada mówi o tym, żeby nie kupować roślin, jeśli na liściach są plamy, nalot, dziury lub jeśli kora na drzewkach się łuszczy. Dlatego warto kupować w zaufanej szkółce lub sklepie ogrodniczym,
  • Ważne są odstępy – zbyt gęste sadzenie roślin to poważny błąd. Owszem, na początku nie będzie to stanowić problemu, jednak za 10 lat będzie to już spory dylemat co z tym zrobić.

Życie towarzyskie przed domem

Zapraszając gości na spotkania przy kawie czy weekendowe grillowanie trzeba wyposażyć ogród w odpowiednie meble oraz akcesoria. W przypadku tych pierwszych wybór jest ogromny. Do dyspozycji mamy między innymi ławki, stoły, krzesła, fotele, leżaki, huśtawki, barki, leżanki, pawilony i wiele innych. W przypadku dużych ogrodów nie ma problemu, aby postawić altankę drewnianą z ławkami i dużym stołem. Do mniejszych powierzchni można z kolei rozważyć stoły składane, które szybko spowodują powrót do wolnej przestrzeni ogrodowej. Jeżeli chodzi o materiał mamy do dyspozycji najczęściej drewno, metal, wiklinę/rattan oraz plastik. Wszystko tak naprawdę zależy od gustu kupującego, jednak warto wziąć pod uwagę chociaż trwałość mebli. Mają one jednak kontakt z różnymi warunkami atmosferycznymi, dlatego niektóre rodzaje szybciej ulegną zniszczeniu. Przykładowa wiklina czy rattan urzekają wyglądem i lekkością, są romantyczne, jednak nie będą tak trwałe jak chociażby technorattan.

W większości ogrodów ważną rolę odgrywa również grill, który latem bardzo często zastępuje tradycyjną kuchnię. To właśnie wokół niego często się gromadzimy i spędzamy ciepłe wieczory. Do dyspozycji mamy 2 główne rodzaje. Po pierwsze lekkie grille przenośne, bardzo często na kółkach, które szybko i łatwo można schować do garażu. Oczywiście główną zaletą jest tutaj mobilność. Minusem może jednak być brak dostojności, nie są stałym elementem aranżacji ogrodu i po kilku imprezach ich wygląd pozostawia wiele do życzenia. Murowane grille z kolei mogą być stałą częścią ogrodu. Ich wygląd oraz trwałość to bez wątpienia zaleta. Minusem jest to, że trzeba wygospodarować w ogrodzie stałe miejsce i ewentualne zmiany aranżacji wymagają przebudowy.

Plac Zabaw w ogrodzie

Chyba każdy rodzic marzy o tym, aby jego dziecko bawiło się w bezpiecznym miejscu i aby zawsze można było kątem oka obserwować pociechę. Dlatego też coraz bardziej powszechnym rozwiązaniem jest montaż placu zabaw w przydomowym ogrodzie. Najważniejszą zasadą jest oczywiście dobór takich urządzeń, aby były bezpieczne dla dziecka i dostosowane do jego wieku. Do dyspozycji mamy huśtawki, zjeżdżalnie, domki, bujaki, piaskownice, ścianki do wspinaczki oraz zestawy wielofunkcyjne. Wybór najczęściej dotyczy dwóch opcji materiału: drewno i metal. Drewniane place zabaw są tańsze, jednak patrząc na trwałość przegrywają z urządzeniami metalowymi. Warto zatem wziąć pod uwagę jak długo dany plac zabaw ma służyć. Wydzielenie miejsca na plac zabaw powinno oczywiście być przemyślane. W przypadku małych dzieci, a więc w wieku od 2 do 6 lat powinno to być miejsce dobrze widoczne z okna. W którym miejscu? Najlepiej, gdy rano pojawia się słońce i wysusza urządzenia po porannej rosie, a w godzinach popołudniowych i wieczornych plac zabaw będzie zaciemniony.