Jak urządzić poddasze?

Urządzając wnętrze mieszkania staramy się jak najefektywniej wykorzystać całą przestrzeń. Szczególnie rozważnie należy podejść do aranżacji pomieszczeń na poddaszu. Skośne ściany powodują, że zmniejsza się powierzchnia użytkowa, ale sprytne umeblowanie pomoże do maksimum zwiększyć wykorzystanie każdego metra kwadratowego. Podpowiadamy, jak urządzić ładne i funkcjonalne poddasze.

Jakie pomieszczenia warto urządzić na poddaszu?

Poddasza przez długi czas były traktowane po macoszemu. Strych pełnił z reguły funkcję graciarni, gdzie składowało się stare rzeczy, z którymi trudno się rozstać, a może kiedyś się jeszcze przydadzą. Pomieszczenia te często nie były nawet wykończone jak reszta domu. W dzisiejszych czasach pokój na poddaszu traktowany jest jako atut. Dobrze urządzony może być urokliwą perełką w całym domu.

Jakie pomieszczenie najlepiej tam urządzić? Poddasze idealnie nadaje się do aranżacji sypialni, której skosy dodadzą uroku. Często urządza się tam też pokoje młodzieżowe. Skośne ściany wydają się szczególnie przyciągać nastolatków, którzy lubią niestandardowy wystrój wnętrz, który podkreśli ich kiełkującą niezależność i buntowniczość. Bardzo dobrym pomysłem jest też łazienka na poddaszu, której dachowe okno przyda atmosfery intymności, dając naturalne dzienne światło.

ZAKONTEK pokój w mieszkaniu dwopoziomowym

Jak wykończyć poddasze?

Pomieszczenia na poddaszu, z racji skosów mogą robić wrażenie przytłaczających. Ukośne ściany wizualnie pomniejszają pokój, co jeszcze bardziej potęguje uczucie ciasnoty. Można jednak tego uniknąć stosując kilka trików. Najważniejsze jest odpowiednie dobranie koloru ścian. Koniecznie muszą być one jasne. Idealnie prezentują się biele, czy odcienie écru lub delikatne szarości. Jasne barwny odbijają światło słoneczne, dzięki czemu optycznie pokój wydaje się bardziej przestrzenny.

Jeśli nie lubimy tzw. gołych ścian można oczywiście położyć tapetę. Efektownie wygląda też wykończenie ścian drewnianymi panelami. Można pozostawić je w naturalnym kolorze lub pomalować na jasno. Dzięki temu pomieszczenie nabierze wyjątkowego charakteru. Rozwiązanie taki doskonale pasuje do mieszkań, gdzie widoczne są elementy więźby dachowej.

Duże znaczenie ma też dobór odpowiedniego oświetlenia. Wiszące lampy często nie prezentują się najlepiej w sąsiedztwie skośnych ścian. Lepiej wówczas pomyśleć o plafonach lub reflektorkach, które można odwrócić w każdą stronę, zależnie od potrzeb. Kilka źródeł światła zapewni przyjemny nastrój. Trzeba jednak pamiętać, że halogenowe lampy wydzielają dużo ciepła, dlatego warto reflektory zainstalować na specjalnej metalowej listwie. Dzięki temu nie będą one bezpośrednio podgrzewać ścian.

Jak umeblować poddasze?

Umeblowanie pokoju na poddaszu jest bardzo dużym wyzwaniem. Trzeba pamiętać bowiem, by było nie tylko ładnie, ale i funkcjonalnie. Aranżację trzeba zawsze zaplanować indywidualnie, dostosowując plan do kąta nachylenia i wysokości skosów oraz położenia i wielkości okien. Często pod oknem ustawiane jest łóżko. Takie romantyczne rozwiązanie zapewni piękny widok na rozgwieżdżone niebo sprzed zaśnięciem. Problemem jest z reguły ustawienie pozostałych mebli. Najwygodniej wszelkie wysokie szafy umieścić przy wysokich pionowych ścianach. Pod skosami można ustawić ozdobne kosze lub pudła. Jeśli jednak chcemy tradycyjne meble, trzeba się nastawić na zamówienie ich na wymiar. Dobrym pomysłem jest postawienie przy skośnej ścianie komody z głębokimi szufladami. Efektownie wyglądają też półki pełne książek. W przypadku małych pomieszczeń warto pomyśleć o powieszeniu na ścianie lustra, które wizualnie powiększy pokój.

Wbrew pozorom można znaleźć wiele ciekawych pomysłów na zagospodarowanie pomieszczeń na poddaszu. Na osiedlu ZAKONTEK skośne dachy występują w mieszkaniach dwupoziomowych. W pokojach można urządzić komfortowe sypialnie, pokoje dziecięce lub młodzieżowe lub gabinet dla osób pracujących w domu. Niezwykle atrakcyjnym rozwiązaniem jest również urządzenie pokoju kąpielowego z oknem dachowym. Pomysły na urządzenie takiego wnętrza opisywaliśmy w jednym z wcześniejszych wpisów (zobacz tutaj).