Jak kupić mieszkanie?

Kupno domu czy mieszkania to bardzo odpowiedzialna decyzja, która spędza Ci sen z powiek? Oglądasz wiele lokali i nie możesz się zdecydować, który będzie dla Ciebie najlepszy? Najważniejsze to zachować spokój i rozsądek. Na początek stwórz listę kryteriów, które musi spełniać Twój dom marzeń. Następnie kolejno analizuj interesujące Cię oferty. W ten sposób odrzucisz te, które nie spełniają Twoich oczekiwań. Przedstawiamy najważniejsze aspekty, które musisz wziąć pod uwagę.

Analiza potrzeb

Wybierając przyszłe miejsce zamieszkania musisz wspólnie z rodziną zastanowić się, jakie na pewno są Wasze potrzeby. Liczba pokoi i ich powierzchnia to tylko wierzchołek góry lodowej. Kupujesz lokum na długie lata musisz więc zdecydować, które piętro będzie odpowiednie (może z upływem lat trudno będzie Ci wspinać się kilka razy dziennie po schodach na czwarte piętro), czy aneks kuchenny na pewno Ci odpowiada, czy dla dużej rodziny wystarczy jedna łazienka. Zawsze myśl przyszłościowo – może rodzina jeszcze się powiększy, a kiedy dzieci zaczną dorastać potrzebna będzie większa przestrzeń. Być może garaż na jeden samochód to za mało. Weź pod uwagę wszystkie możliwości i staraj się na chłodno analizować każdą ofertę, by nie dać się ponieść chwilowym emocjom. Kupno domu pod wpływem impulsu nie jest dobrym pomysłem.

Rozeznanie rynku

Kiedy wiesz już, jaki metraż i ilość pokoi będą wystarczające dla Twojej rodziny zastanów się ile jesteś w stanie wydać lub na jaką kwotę możesz wziąć kredyt w banku. Koniecznie sprawdź zdolność kredytową! Teraz pora rozeznać rynek. Ceny mieszkań zależą od wielu aspektów. Przede wszystkim od tego czy nieruchomość jest nowa w stanie deweloperskim czy gotowa do zamieszkania, czy pochodzi z rynku wtórnego. Dokładnie porównaj koszty, jakie będzie trzeba włożyć w urządzenie nowego lokalu lub remont używanego. Ogromny wpływ na cenę ma również lokalizacja. W każdym mieście są droższe i tańsze osiedla. Przeglądając oferty lub odwiedzając pośrednika nieruchomości koniecznie musisz zwrócić uwagę, gdzie ceny są najkorzystniejsze. Pieniądze to jednak nie wszystko.

Lokalizacja

Oczywistym jest fakt, że musisz wybrać lokalizację również pod innymi względami niż tylko wysokość ceny za metr. Liczy się dobry dojazd do pracy, bliskość do szkoły czy przedszkola oraz sklepów lub przychodni. Koniecznie oglądając nieruchomość wybierz się na spacer po osiedlu, by ocenić czy okolica Ci odpowiada. Przede wszystkim musisz czuć się tam bezpiecznie, ale liczy się też wrażenie estetyczne, jakie robi otoczenie. Spójrz, czy zieleń i pobliskie budynki są zadbane. Nawet jeśli chcesz zamieszkać na zamkniętym strzeżonym osiedlu, sąsiedztwo, gdzie będzie bawiło się Twoje dziecko czy gdzie będziesz chodzić na spacery z psem będzie miało dla Ciebie duże znaczenie w codziennym życiu.

Warunki zakupu

Analizując oferty koniecznie pamiętaj też o zapoznaniu się ze szczegółowymi warunkami zakupu nieruchomości. Sprawdź, czy będziesz mieć prawo własności i wpis do księgi wieczystej. Deweloper musi umożliwić wgląd do dokumentów związanych z budową, takich jak: pozwolenie na budowę, projekt budowlany, dziennik budowy, protokół odbioru nieruchomości. Warto zapytać też o pozwolenie na użytkowanie, decyzję o samodzielności lokalu i certyfikat energetyczny. Poproś również o możliwość zajrzenia do umów z dostawcami mediów i rachunków potwierdzających, że sprzedający nie zalega z podatkiem od nieruchomości, podatkiem dochodowym oraz podatkiem od spadków i darowizn. Warto dokładnie zorientować się, czy nie kupimy przysłowiowego kota w worku. Na osiedlu ZAKONTEK w Zielonce możesz bez przeszkód zapoznać się z treścią wyżej wymienionej dokumentacji.

Podjęcie decyzji o zakupie domu lub mieszkania poprzedza szereg pomniejszych wyborów, które musisz podjąć. Proces ten zajmie Ci wiele czasu. Musisz jednak uzbroić się w cierpliwość, bo pośpiech jest złym doradcą. Kolejno zapoznając się z ofertami i analizując je zgodnie ze stworzoną wcześniej listą priorytetów stopniowo ograniczysz ich liczbę. Wybór spośród kilku lokali okaże się zdecydowanie łatwiejszy.